Jak wybrać agencje reklamową

Agencja reklamowa jest firmą, z którą większość działających na rynku podmiotów prędzej, czy później nawiąże współpracę. Może ona polegać zarówno na konsultingu w ramach działań reklamowych, jak i konkretnych zleceniach, typu projekt ulotki, czy plakatu. Na rynku funkcjonuje obecnie spora liczba tego typu agencji. Jakimi zasadami należy kierować się, by wybrać tę najbardziej odpowiednią?

Poszukiwania
Pierwszy etap polega na znalezieniu oferty firmy, która w najdoskonalszy sposób zaproponuje to,  czego oczekujemy. W jakich miejscach należy szukać? Z pewnością większość  osób do tego celu wybierze najpopularniejszą na świecie wyszukiwarkę – Google, i słusznie. Jednak już na tym etapie może pojawić się problem ze sformułowaniem odpowiedniego dla wyszukiwarki przekazu. Załóżmy, że posiadamy firmę kosmetyczną, która działa w Zielonej Górze i chcemy zlecić agencji reklamowej projekt ulotki.  Zapytanie, które wpiszemy w pole wyszukiwarki może wyglądać więc tak: „agencja reklamowa Zielona Góra”. Formułując w ten sposób swoje zapytanie dajemy do zrozumienia, że interesują nas jedynie firmy reklamowe, które istnieją w mieście Zielona Góra. Jaki będzie kolejny krok?

Optymalna oferta
Po wpisaniu określonego słowa kluczowego pojawi się nam szereg stron, które będą odpowiadać naszemu zapytaniu. By sprawdzić, która agencja reklamowa będzie dla nas najbardziej odpowiednia, musimy poddać własnej analizie kilka wybranych przez nas stron. Co powinniśmy brać pod uwagę? Przede wszystkim liczy się jasność oraz przejrzystość oferty. Chodzi tutaj o przeanalizowanie, czy w opisie znajduje się wszystko, co by nas interesowało, włącznie z ceną. Na tym etapie warto skontaktować się mailowo z agencją oraz zadać pytanie o kompletność ceny, tzn. czy za wszystkie przedstawione w ofercie działania zapłacimy tyle, ile w niej podano. Musimy dowiedzieć się więc, czy nie ma żadnych ukrytych kosztów.

Kompetencje i szybkość kontaktu
Kolejnym elementem, który powinnyśmy wziąć lupę poszukując agencji reklamowej powinny być zrealizowane już przez nią zlecenia. Możemy w ten sposób zaobserwować jaka jest jakość wykonywanych usług , a także prześledzić, czy wcześniejsi klienci byli zadowoleni ze współpracy. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że nie wszystkie agencje mogą posiadać portfolio. Świadczy to przede wszystkim z tego, że może być ona dopiero co założonym podmiotem gospodarczym bez większych realizacji. Nie należy jednak tego typu firm pomijać. Może okazać się, że okażą się one bardziej skuteczne os tych, które już posiadają pewną ilość realizacji. Jak można sprawdzić taką agencję? Przede wszystkim liczy się kontakt. Będąc na miejscu najlepszym wyjściem będzie bezpośrednie spotkanie z reprezentantem firmy oraz rozmowa. Będąc w innym mieście możemy do takiej firmy zadzwonić lub napisać wiadomość mailową – pamiętajmy, że profesjonalna firma powinna odpowiedzieć nam na nią w jak najszybszym czasie.
Podsumowując pamiętajmy, że znalezienie odpowiedniej agencji reklamowej może okazać się pracochłonnym zadaniem. Mając jednak do dyspozycji możliwości Internetu możemy w szybki sposób porównać kilka z nich i wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb ofertę.

Comments are closed.