W czasach powszechnego dostępu do Internetu, promocja i reklama stały się codziennością. Urozmaicone, spotykane prawie na każdej stronie reklamy są elementami marketingu internetowego. A gdzie najlepiej się zareklamować, tam gdzie wszyscy zaglądają, czyli w Internecie. Reklama internetowa to kolejna forma reklamy medialnej.

Za pomocą Internetu oraz stron WWW służy przesłaniu, pokazaniu informacji i najważniejsze- pozyskaniu klientów.Co wyróżnia reklamę internetową od zwykłej reklamy medialnej – nieograniczony zasięg. Czas i warunki geograficzne nie mają znaczenia. Aby reklama w sieci mogła zaistnieć potrzebny jest ad serwer, narzędzie za pomocą, którego umożliwiona jest emisja i zarządzanie internetową kampanią reklamową oraz raportowanie i analiza wyników kampanii.Dobrze dobrana reklama to połowa sukcesu. Reklamować można się na różne rodzaje. Podstawową reklamową jest webvertising, czyli reklamowanie się na stronach internetowych.

Wyróżniamy webvertising klasyczny tj. banner, ex pand banner, buttor, wyskakujące okna, pop-under, skyscaper, reklamy pływające, GPT, artykuły sponsorowane, mailing, znaki wodne oraz Brand Mark, oraz webvertising nowoczesny: blogvertising, NPRS, meta ad, keyword advertising, pozycjonowanie, reklama kontekstowa, publicity, link kursor, billboard, ex pand billboard, to player, intersital, In-Stream Video Ad, polergeist, wordlayer, panorama wirtualna.Pozycjonowanie stron to jedna z najbardziej popularnych ostatnio reklam w sieci. Są to działania zmierzające do osiągnięcia jak najlepszej pozycji strony internetowej we wszystkich wyszukiwarkach, z dominacją wyszukiwarki Google. Pozycjonowanie stało się znane i używane ze względu na niską cenę i ogromne rezultaty.

W pozycjonowaniu dużą rolę odgrywają artykuły do przedruku.Inną powszechną formą reklamy jest mailing. Jest to reklama w postaci listów – maików danej poczty przekazujących najświeższe wiadomości zalogowanym bądź nie użytkownikom.Ostatnią dość znaną reklamą jest link sponsorowany. Wyświetlany zostaje nad wynikiem wyszukiwania (max 3 linki). Link sponsorowany zostaje wywołany przez odpowiednie użycie słów kluczowych bądź fraz, dzięki czemu reklama dociera do danego, odpowiedniego odbiorcy.Z zeszłorocznych badań NetTrack wynika, iż ponad 50% Polaków korzysta z Internetu. Co roku przybywa coraz więcej internautów i połączeń. Niezależnie od miejsca zamieszkania dostęp do Internetu jest możliwy. Około 45% mieszkańców wsi posiada już stałe łącze z siecią. Co za tym idzie, zwiększona powierzchnia użytkowników w Polsce- większe pole klientów.Reklama w sieci niezależnie od ceny będzie się rozwijać. Firmy i osoby prywatne zrobią wszystko aby się wybić i promować własną markę. Porównując wydatki przeznaczone na reklamę w sieci – 30% do reklamy w prasie – 6% oraz telewizji – 8% możemy stwierdzić, że różnica jest zasadnicza. W końcu egzystencja w Internecie to zasadnicza sprawa w dzisiejszym marketingu.

Comments are closed.